Carl Skånberg oljemålning

291238

SKÅNBERG, Carl (1850-1883): "Campo Santo Venezia", signerad Carl Skånberg, daterad á tergo 1882, olja på duk, ca 28x55 cm
UTSTÄLLD: Liljevalchs Konsthall, Riksförbundet för bildande konst
LITTERATUR:Loos, Viggo; Carl Skånberg, sid 328 (bild på tavlan sid 337)

Färgbortfall i marginaler

Ändringar/tillägg
Tavlan är avbildad och omnämnd i boken "Carl Skånberg" av Viggo Loos, sid. 328 samt 337 (bild)

Konst, Äldre måleri

Rum 8

Carl Skånberg oljemålning

Budhistorik (7 bud)
1676936
12 000
1676371
9 200
1665579
8 400
1665494
6 400
1665128
6 200

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.