Bord och stolar Carl Malmsten NK

290808

BORD, KARMSTOLAR, 2 st, STOLAR, 1 par, sannolikt Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, "Gustav Adolf", modellen formgiven 1923, betsad björk, träskuren dekor, stoppade sitsar, kanneleringar, avsmalnande ben, bordet brickmärkt, bordets höjd 60, 80x45 cm
PROVENIENS: Beställd av Utrikesdepartementet 1934

Bruksslitage

Möbler, Design

Rum 15

Budhistorik (6 bud)
1673996
1672150
700
1671552
450
1670548
1666678

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.