Soffa Carl Malmsten

290807

SOFFA, sannolikt Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, "Gustav Adolf", modellen formgiven 1923, betsad björk, träskuren dekor, stoppad sits, kanneleringar, avsmalnande ben, längd ca 180 cm
PROVENIENS: Beställd av Utrikesdepartementet 1934

Bruksslitage

Möbler, Design

Rum 15

Soffa Carl Malmsten

Budhistorik (8 bud)
1674009
1671876
1671834
550
1671570
500
1670550
450

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.