John Hunt The descent of Everest 1953

290601

ALPINT. HUNT, John. The descent of Everest, London 1953. Med dedikation av Sir Edmund Hillary till Hank Bierberg daterad 1953 och bifogat vykort till Bierberg signerat Tenzing Norkay (inklistrat i början).
Klotband med omslag.

Omslaget något nött, skador på rygg bl.a., bandet lätt nött. Vykort i plastficka som är tejpat

Böcker/Kartor, Resor

Monter 5

Budhistorik (10 bud)
1673201
1663913
1663913
1 900
1664236
1 800
1663913
1 600

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.