Vas Kina 1900-tal

290560

VAS, porslin, Kina, tidigt 1900-tal, figural dekor i famille rose med poem, hänklar i form av fohundshuvuden, höjd 42 cm
Proveniens: Inköpt i Kina på 1960-talet.

Mynningen med ett nagg, ytslitage.

Orientaliskt, Porslin

Monter 23

Vas Kina 1900-tal

Budhistorik (37 bud)
1682453
19 500
1682633
19 000
1682453
18 500
1682631
18 000
1682453
17 500

Slutpris SEK:
19 500
1 964 EUR, 2 231 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.