Mexikanska masker

290471

MASKER, 2 st, 1900-tal, Mexiko, polykromt bemålad papier-maché, höjd ca 20-22 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift inköpta av antropologen Birger Mörner

Slitage, hål, en med lagningar

Diverse, Etnografica

Monter 2

Mexikanska masker

Budhistorik (1 bud)

1670582
2015-02-04 12:19:03

2015-02-04 kl 13:32
Slutpris SEK:
30 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.