Mellin Sverige framstäldt i teckningar 1840

290410

MELLIN, C. H. Sverige framstäldt i teckningar. Tvåhundratjugufyra litografier. Stockholm (L. J. Hjerta) 1840.
8:o. 224 litograferade plr (alla, något lagerfläckiga och fuktfläckade, framförallt i marginalerna).
Senare blått hfrbd.

Nött band. Något fläckas och fuktfläckad, vissa lagningar, smärre hål.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Monter 4

Budhistorik (7 bud)
1672122
1 600
1671821
1671821
1670515
1670818

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.