Oljemålning omkring 1700

290336

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (16-1700-tal): Porträtt av Helvig av Holstein (ca 1262-ca 1324), gift med kung Magnus Ladulås, olja på duk, 83 x 67 cm.

Länge ansågs målningen föreställa Magnus Ladulås dotter Rikissa, abbedissa. Flera versioner finns av den aktuella målningen, bland annat på Gripsholms slott (NMGrh383), i Stiftsbiblioteket i Linköping, två st i Klara kyrka i Stockholm, samt i privat ägo.

Konst, Äldre måleri

Kundcenter

Oljemålning omkring 1700

Budhistorik (26 bud)
1669904
18 500
1669911
18 000
1669904
17 500
1669897
17 000
1669890
16 500

Slutpris SEK:
18 500
1 785 EUR, 2 028 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.