Hildegard Thorell Damporträtt

290308

THORELL, Hildegard (1850-1930): Porträtt av dam med sjal, olja på duk, intyg a tergo: "Att denna porträttstudie är målad af HIldegaard Thorell intygas härmed af mig, hennes syster, Anna Tamm född Bergendahl(?)", 61x50 cm

Krackelyr, smärre rispa, retusch

Konst, Äldre måleri

Rum 4

Hildegard Thorell Damporträtt

Budhistorik (19 bud)
1671613
1 400
1671611
1 300
1671605
1671603
1671598

Slutpris SEK:
1 400
135 EUR, 153 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.