Gustaviansk spegeltrymå

290252

SPEGELTRYMÅ, gustaviansk, kvickfolierat glas, dekor delvis träskuren och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall av pärlstav, äggstav, ymnighetshorn, acantusslingor, veteax, samt medaljong i bemålad gips föreställande kentaurer, ca 200x83,5 cm

Lagad medaljong, slitage

Speglar

Rum 17

Gustaviansk spegeltrymå

Budhistorik (19 bud)
1669412
15 000
1669411
14 500
1669407
14 000
1669405
13 500
1669404
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 511 EUR, 1 716 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.