Fåtöljer gustavianska

290102

FÅTÖLJER, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, båda med Stockholms stolmakarämbets sigill, träskurna, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, förgyllda med polerad guld och slagmetall
PROVENIENS: Antikhandlare Gully Klingberg, Druvan antik, Stockholm

Slitage, enstaka bräckage, dekorskador

Rum 2

Fåtöljer gustavianska

Budhistorik (14 bud)
1681684
19 000
1681259
18 500
1678445
18 000
1681257
18 000
1678445
17 500

Slutpris SEK:
19 000
1 834 EUR, 2 082 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.