Lotten von Gegerfelt På väg till balen

290093

LOTTEN VON GEGERFELT (1834-1915): På väg till balen, signerad och daterad Lotten Gegerfelt 1889, olja på duk, 77x62 cm

Anna Charlotta (Lotten) von Gegerfelt var dotter till kommendören vid flottan och gift med sin kusin sjökaptenen Georg Adolf von Gegerfelt. Hon studerade i Stockholm för John Gustaf Köhler samt i Göteborg för bland andra Geskel Saloman och Gustaf Brusewitz. Hon målade genrebilder i tidens smak. Från 1884 drev hon en målarskola i Göteborg.

Smärre färgbortfall

Konst, Äldre måleri

Rum 14

Budhistorik (6 bud)
1668577
3 600
1668157
3 400
1658554
3 200
1658536
550
1657545

Slutpris SEK:
3 600
347 EUR, 395 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.