Handmålad kanna och skål av Elsa Derkert

290092

KANNA samt SKÅL med lock, porslin, kopia Marieberg, handmålad av Elsa Derkert 1934 resp 1938, polykromt målad dekor av blommor, lockknopp i form av fågel, höjd ca 10-12 cm
PROVENIENS: Elsa var kusin till Siri Derkert

Krackeleringar

Keramik/Porslin

Monter 29

Budhistorik (7 bud)
1667986
600
1669885
550
1667986
500
1669872
450
1667986

Slutpris SEK:
600
58 EUR, 66 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.