Vincent Schultz biblioteksur 1700-tal

290056

BIBLIOTEKSUR, senbarock, urtavla och verk sign Vincent Schultz Stockholm ( död före 1764), verkbottnar av mässing med graverad dekor, försilvrad sifferring med romerska siffror och datum, fodral i mörkbetsat trä, reliefdekor av förgylld mässing, höjd ca 44 cm

Renoverad och kompleterat (ombyggd gång), glas med sprickor, slitage

Ändringar/tillägg
Nyckel samt pendel finns att avhämta vid Utlämningen

Klockor/Ur

Kundcenter

Budhistorik (11 bud)
1667669
8 000
1666636
6 200
1666527
6 000
1665999
5 400
1665997
5 200

Slutpris SEK:
8 000
772 EUR, 877 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.