Sigrid Sandström blandteknik

289800

SANDSTRÖM, Sigrid (född 1970): Utan titel, signerad och daterad a tergo Sigrid Sandström -2014, blandteknik/collage på pannå, media/collage on paper, ca 25x20cm

Sigrid Sandström
Född 1970 i Stockholm

Sigrid Sandström förtrollar och förför med sina magnifika landskap. Med en såväl gedigen som imponerande meritlista har hon under de senaste åren etablerat sig och nått stora framgångar i Sverige, men kanske främst i USA. Idag är hon verksam som assistant professor vid Bard College samtidigt som hon representeras av ett flertal välrenommerade gallerier. Sandström arbetar med olika typer av uttryckssätt, exempelvis installationer och video såväl som skulpturer men ser sig främst som målare. Hon bygger upp sina bilder bit för bit och använder sig ofta av collage. Den blå färgen är ett återkommande tema, ofta är hela målningar uppbyggda av olika blå nyanser, från den vita kyliga nästan isande kulören till den mörkaste djupaste svart. Sandströms teknik är förundransvärd, hon besitter en förmåga att med hjälp av små medel lyckas förtrolla och suga in sina betraktare i bilderna.

Monter 27

Sigrid Sandström blandteknik

Budhistorik (12 bud)
1668742
1668450
3 200
1664668
2 600
1663256
2 400
1662098

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.