Carl Peter Lehman Porträtt Lars Adof Prytz

289749

LEHMAN, Carl Peter (1794-1876): "Öfverste.Lieut. L.Ad.Prytz vid 43 års ålder", signerad Lehman (2077), målad 1835, olja på duk, 59x49 cm;

HISTORIK: Lars Adolf Prytz (född 1791 i Åbo-död 1863 i Stockholm), Överstelöjtnant, fulldistriktschef i Malmö och sedermera landshövdning i Gävleborgs län.
Maka: Fredrika Elisabeth Prytz, född Rosenberg
Levnadsbeskrivning: ur: Svenska Adelns Ättartavlor:
Lars Adolf (son av Anders Johan Pryss, adlad och adopterad Prytz), född 1792 30/1 i Åbo; student därstädes 1806 11/12 och i Uppsala 1811 16/10; fänrik vid Värmlands regemente 1812 28/7; löjtnants karaktär 1814 16/11; löjtnant vid regementet 1817 11/3; kapten i generalstaben 1818 28/9; RSO 1824 4/7; kapten vid Bohusläns regemente och major i regementet 1827 25/4; major i generalstaben 1828 20/2; chef för södra tulldistriktet 1832 10/3; överstelöjtnant i armén 1834 26/4; överste i armén 1842 6/4; KVO 1851 10/11; landshövding i Gävleborgs län 1853 20/9; Carl XIV Johans medalj 1854; avsked från landshövdingeämbetet 1861 26/3; KNO samma år 3/5; + 1863 28/3 i Stockholm och begravd å Johannes kyrkogård. "Kommenderades under 1813 och 1814 års fälttåg mot Norge, dels med regementet på arméns förposteringar vid Eda skansar, dels såsom adjutant i Strömstad; bevistade det senare årets aktiva kampanj i Norge såsom stabsadjutant hos fältmarskalken von Essen; var 1815 till svenska garnisonernas återmarsch ur Norge adjutant hos svenske kommendanten i Fredrikshalls och Fredrikstens fästningar, översten Wijnblad; var ett par gånger adjutant hos sedermera excellensen, greve Posse, ävensom vid fjärde infanteriinspektionen."
-Gift 1827 1/6 i Karlstad med Fredrika Elisabet Rosenberg, född 1800 19/9, + 1876 27/12 i Stockholm, dotter av direktören vid Ostindiska kompaniet Sven Olof Rosenberg och hans 1:a fru Eva Örn.

Krackeleringar, retuscher

Konst, Äldre måleri

Rum 14

Budhistorik (27 bud)
1668420
9 400
1668392
9 200
1668419
9 000
1668392
8 200
1668417
8 000

Slutpris SEK:
9 400
923 EUR, 1 025 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.