Carl Peter Lehman Fredrika Elisabeth Prytz

289747

LEHMAN, Carl Peter (1794-1876): "Fru Fredr.Elisab.Prytz, född Rosenberg vid 34 års ålder", signerad Lehman (2085), målad 1835, olja på duk, 59x49 cm;

HISTORIK: Fredrika Elisabet Prytz född Rosenberg, (född 1800 i Marstrand-död 1876 i Stockholm).
Dotter till direktören för Ostindiekompaniet i Göteborg, Sven Olof Rosenberg och Eva Örn
Make: Lars Adolf Prytz

Krackerleringar, smärre färfbortfall längs ramkant

Rum 14

Budhistorik (27 bud)
1667512
11 500
1667472
11 000
1667510
11 000
1667472
9 600
1667222
9 400

Slutpris SEK:
11 500
1 158 EUR, 1 316 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.