Fåtöljer gustavianska

289671

FÅTÖLJER, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, av Jacob Malmsten (stolmakare i Stockholm 1780-88), signerade IMS, båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskurna, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade
LITTERATUR: Torsten Sylvén, Stolens Guldålder, stolar och stolmakare i Sverige 1650-1850, Stockholm 2003, jämför snarlika fåtöljer sidan 159 & 162

Smärre skador och lagningar

Rum 5

Fåtöljer gustavianska

Budhistorik (16 bud)
1684942
19 000
1684937
18 500
1684940
18 500
1684937
18 000
1684935
17 500

Slutpris SEK:
19 000
1 820 EUR, 2 138 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.