Sakrala skulpturer

289552

SAKRALA SKULPTURER, 2 st., barock, 1600/1700-tal, evangelisten Markus med lejon och manligt helgon utan attribut, skulpterat lövträ, frontalt stående i kontrapost, fotsida klädnad med draperad, veckad mantel, den ena skulpturen med urholkad rygg, höjd 91 respektive 92 cm

skador, delar saknas, ursprungligen sannolikt bemålade, sekundärt betsade

Diverse

Rum 7

Sakrala skulpturer

Budhistorik (29 bud)
1674039
17 000
1672770
16 500
1674038
16 000
1672770
15 500
1674037
15 000

Slutpris SEK:
17 000
1 712 EUR, 1 945 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.