Bordspendyl Directoire

289549

BORDSPENDYL, parisarbete, Directoire, urtavlan signerad Beurling Stockholm (Per Henrik B., urmakare i Stockholm 1783-1806), brännförgylld och mörkpatinerad brons, dekor av mytologiska motiv med bevingade bacchanter, kvinnor med vinbägare, hel- och halvslag, höjd 47, 36 x 12,5 cm
Nyckel finns i Utlämningen
LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, jämför liknande fodral sidan 336

emaljskador, pendel ej ursprunglig

Klockor/Ur

Kundcenter

Bordspendyl Directoire

Budhistorik (41 bud)
1672860
25 000
1672858
24 000
1672856
23 000
1672853
22 000
1672848
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 518 EUR, 2 860 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.