Adolphe Appian Fiskare på stranden

289540

ADOLPHE APPIAN (Frankrike, 1818-1898): Fiskar på stranden - Pêcheurs sur la plage, Étang de Berre, signerad A. Appian, olja på duk, 37,5x59,5 cm.
Adolphe Appian, född i Lyon målade mycket från södra Frankrike. Motivet är med största sannolikhet från Étang de Berre och staden i fonden är Martigues. Målningen är utförd mellan åren 1880-1883, då konstnären bodde i Martigues.
För dessa uppgifter tackar vi Mr Gérard Fabre, direktör för Musée Felix Ziem i Martigues.

Skador, färgbortfall, krackeleringar

Konst, Äldre måleri

Rum 2

Budhistorik (30 bud)
1668250
19 500
1668247
19 000
1668245
18 500
1668245
18 000
1668156
17 500

Slutpris SEK:
19 500
1 882 EUR, 2 137 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.