Harald Sonesson Pelle Svanslös

289385

SONESSON, Harald (född 1942): Måns, Pelle Svanslös i publiken, signerad Harald Sonesson, akvarell och tusch, 21x18 cm;
HISTORIK:
Illustratören Harald Sonesson är mest känd för sina figurer Pelle Svanslös, Rasmus Nalle och Mumin. På Bonnier Carlsen har Sonesson gett ut ett flertal böcker med Pelle Svanslös: "Pelle Svanslös & Co", "Här kommer Pelle Svanslös", "Pelle Svanslös får en kompis", "Pelle Svanslös och Måns arv", "Pelle Svanslös och Majas krona", "Pelle Svanslös räddar julen", "Pelle Svanslös klarar sig alltid", "Pelle Svanslös på landet", "Pelle Svanslös och spöket". Gösta Knutssons klassiker om den godtrogne Pelle Svanslös är nyillustrerade av Harald Sonesson.

Monter 17

Budhistorik (7 bud)
1666697
550
1666695
500
1666690
450
1666693
450
1666690

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 60 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.