Harald Sonesson Pelle Svanslös

289379

SONESSON, Harald (född 1942): Pelle Svanslös med vänner, signerad Harald Sonesson, akvarell och tusch, 23x29 cm;
HISTORIK:
Illustratören Harald Sonesson är mest känd för sina figurer Pelle Svanslös, Rasmus Nalle och Mumin. På Bonnier Carlsen har Sonesson gett ut ett flertal böcker med Pelle Svanslös: "Pelle Svanslös & Co", "Här kommer Pelle Svanslös", "Pelle Svanslös får en kompis", "Pelle Svanslös och Måns arv", "Pelle Svanslös och Majas krona", "Pelle Svanslös räddar julen", "Pelle Svanslös klarar sig alltid", "Pelle Svanslös på landet", "Pelle Svanslös och spöket". Gösta Knutssons klassiker om den godtrogne Pelle Svanslös är nyillustrerade av Harald Sonesson.

Monter 17

Budhistorik (9 bud)
1665259
650
1658779
600
1659170
600
1658779
550
1659169
500

Slutpris SEK:
650
63 EUR, 71 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.