Karl XIV Johan signerade dokument

288816

KARL XIV JOHAN (1763-1844), kung av Sverige 1818. (2).

2 st. egenhändigt undertecknade handlingar, fullmakt för David Tigerhjelm att vara fänrik vid Helsinge regemente resp. förordnande för densamme att vara andre adjutant med premiegalon vid överstelöjtnantens kompani.
Daterade Stockholms slott den 17 mars 1825 resp. 22 maj 1829, omfattande vardera 2 resp. 1 sida i folio, paperssigill, blankt blad t. den första handskriften med småskador i vikningen. 2 st.

Böcker/Kartor

Monter 2

Budhistorik (6 bud)
1671544
550
1669587
500
1658828
450
1669586
1658828

Slutpris SEK:
550
55 EUR, 63 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.