Handling Fredrik I 1723

288509

FREDRIK I (1676-1751). Egenhändigt undertecknad resolution, omfattande 8 sidor i folio, daterad Stockholm 1723. Med papperssigill.
Samt avskrifter av Karl X Gustav, Karl XI, Gustav III. Daterade 1654, 1675 och 1723.
5 st inlagda i samtida pärm med skinnrygg och skinnhörn.

Flertalet rör allmogens besvär i Ås, Kullings och Gäseneds härader i Elfborgs län.
Proveniens: Familjen Odencrants.

Varierande skick, delvis fläckade och fuktskadade, revor och mindre textförluster. Nött band (pärm).

Böcker/Kartor, Historia

Monter 4

Handling Fredrik I 1723

Budhistorik (5 bud)
1691636
700
1691633
600
1691624
1691317
1679216

Slutpris SEK:
700
70 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.