Spegellampetter Stockholms Hallstämpell

289695

SPEGELLAMPETTER, 1 par, för 1 ljus vardera, märkta med Stockholms Hallstämpel (varav en med datering 1833?), en märkt IPH (Johan Petter Holmberg spegelmakare i Stockholm 1813-1831/35) förgyllda, skuren dekor och pastellage, krön i form av rosett, ca 53x33 cm

Ett krön med lagning, foliering med skador, ytskador, enstaka ombronseringar

Diverse, Inredning och husgeråd, Speglar

Kundcenter

Budhistorik (21 bud)
1664959
15 500
1664850
15 000
1664957
15 000
1664850
14 500
1664955
14 000

Slutpris SEK:
15 500
1 561 EUR, 1 773 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.