Karta Homann 1700-tal

289493

SKANDINAVIEN. HOMANN, J. B. Scandinavia complectens Sueciae, Daniae & Norvegiae regna ex tabulis. Norimbergae (ca 1730).
Gränskolorerad graverad karta med stor senare handkolorerad kartusch (variant). Ca ca 47,5x55,5 cm
Skador: Bruna fuktfläckar i nedre marginal, några småfläckar, lagningar, nära skuren

Marginalen med spår av blyertsanteckningar, smärre fläckar, immigt glas

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Fack 18

Karta Homann 1700-tal
Budhistorik (10 bud)
1657629
1 600
1657587
1652339
1 400
1654674
1 300
1652339

Slutpris SEK:
1 600
154 EUR, 175 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.