Uno Troili olja på papper

289395

TROILI, Uno (1815-1875); Tidningsläsande skräddare, signerad U. Troili, olja på papper fäst på kartong, 21,5x15,5 cm.
Intygad på baksidan av professor Helge Kjellin, Karlstad 2/8 1943
Utförd på 1840-talet
Samtida förgylld och bronserad ram
PROVENIENS: Gåva av fru Troili till professor P.J. Wising
Professorskan S. Wising, Stockholm
UTSTÄLLD: Minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1878, nr 52
Minnesutställning, Sveriges Allmänna Konstförening 1915, nr 189
LITTERATUR: Helge Kjellin: Uno Troili, SAK 1917, upptagen som katalognr 10 i beskrivande katalog över Uno Troilis verk sidan 203

Smärre skada

Konst, Äldre måleri

Rum 9

Uno Troili olja på papper

Budhistorik (8 bud)
1661435
3 200
1658531
2 800
1655289
2 400
1655287
1 700
1652327

Slutpris SEK:
3 200
309 EUR, 351 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.