Ljusjrona i empirestil

289339

LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, empirestil, stomme i förgylld mässing, elektrifierad med 9 ljuspunkter, för 12 ljus, behängd med olikformade slipade prismor, höjd ca 90, diameter ca 72 cm, ljusmanschetter i blå glasmassa medföljer

Smärre slitage

Ändringar/tillägg
Blåa ljusmanschetter medföljer

Belysning, Ljuskronor

Rum 12

Ljusjrona i empirestil
Budhistorik (26 bud)
1661192
13 000
1650842
12 500
1661191
12 500
1650842
11 000
1661008
10 500

Slutpris SEK:
13 000
1 255 EUR, 1 425 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.