Adamson Bordspendyl 1700-tal

289246

BORDSPENDYL, parisarbete i Louis XVI, vitemaljerad urtavla med romerska samt arabiska siffror märkt Adamson a Paris, brännförgylld brons, urhus uppburet av kolonner delvis i svart marmor, sockel i vit marmor med dekor av pärlstav, höjd 36 cm

Renoverad och kompleterad, lagningar, slitage, skador, en lös fot

Ändringar/tillägg
Nyckel samt pendel finns att avhämta vid Utlämningen, Skador, en lös fot

Klockor/Ur, Bordsur

Monter 32

Adamson Bordspendyl 1700-tal

Budhistorik (10 bud)
1658483
6 400
1657571
6 200
1657551
6 000
1657111
1652001
3 800

Slutpris SEK:
6 400
618 EUR, 701 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.