Taburetter Ephraim Ståhl

289092

TABURETTER, 1 par snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, varav en av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), signerad ES, träskurna och bemålade, överkragade kannelerade ben, höjd 43, 45x42 cm

Kompletterade, renoverade, lagning

Möbler, Övriga möbler

Rum 2

Taburetter Ephraim Ståhl

Budhistorik (7 bud)
1658889
12 000
1654713
8 000
1654712
6 000
1652722
4 200
1651096
3 200

Slutpris SEK:
12 000
1 234 EUR, 1 405 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.