Skedar gafflar i silver

288669

SKEDAR, GAFFLAR, 41 dlr, silver, Hans Georg Vogt, Kristianstad 1830/40-tal, snäckmodell, bestående av: 16 matskedar stämplade 1838 resp 1841, 18 bordsskedar samtliga stämplade år 1843, 8 matgafflar, total vikt ca 2485 g

Samtliga med stämplat ägarmonogram, något stukade skedar

Silver

Monter 6

Skedar gafflar i silver

Budhistorik (4 bud)

1655499
7 000
1654448
6 800
1645575
6 200
1644907
4 400

Slutpris SEK:
7 000
676 EUR, 767 USD
Utropspris SEK:
9 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.