Chiquita Travel Guitar Hondo elgitarr

288617

CHIQUITA TRAVEL GUITAR, Hondo, Erlewine, resegitarr, 1980-tal, gul, formgiven av Mark Erlewine under tidigt 1980-tal med hjälp av Billy Gibbons (ZZ Top), längd ca 70 cm
HISTORIK: Samma modell (och färg) spelades av Michael J. Fox i öppningsscenen till "Back to the Future" (1985)

https://www.youtube.com/watch?v=fxoxw9Dq6kw

Softcase medföljer

Bruksslitage, nagg vid huvudets sida, ej funktionstestad

Pop/Rock, Instrument, Diverse

Monter 4

Budhistorik (14 bud)
1652375
7 000
1653368
7 000
1652375
5 400
1653366
5 200
1652375

Slutpris SEK:
7 000
676 EUR, 767 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.