Wakizashi

288374

WAKIZASHI, Japan, mei, klinglängd ca 50 cm, tsuba i shakudo med förgylld dekor, montering i shakudo med förgyllda kanter, 2 menuki i vitmetall i form av drakhundar, kodzuka med signerat blad och fäste med dekor av fåglar

skador

Vapen/Medaljer

Monter 32

Wakizashi

Budhistorik (18 bud)
1651824
14 000
1650911
13 500
1651775
13 500
1650911
13 000
1651765
12 500

Slutpris SEK:
14 000
1 351 EUR, 1 534 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.