Två brev från Carl Laurin 1919

288372

CARL LAURIN OM SÖDERBERG. LAURIN, CARL G. (1868-1940), svensk konsthistoriker och författare. 2 maskinskrivna brev, egenhändigt signerade daterade Stockholm, 8 februari och 14 april 1919, båda ställda författaren Gunnar Heiberg i Lillehammer och Kristiania. Båda rör delvis författaren Hjalmar Söderberg, Laurin önskar att Heiberg ska representera Norge i en festskrift om Söderberg.

Vikt, revor i vikningen, något nötta

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 3

Budhistorik (3 bud)

1643076
1650260
1643076

Slutpris SEK:
40 EUR, 46 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.