Kaffeservis Ryssland 1800-tal

288365

KAFFESERVIS, 14 dlr, Ryssland, 1800-talets andra hälft, vitt porslin med förgylld dekor, bestående av kaffekanna, sockerskål, mjölkkanna och 11 kaffekoppar med fat, en extra kaffekopp utan fat medföljer.

Sockerskål saknar lock. Kannans lock med mindre kantlagning. Slitage och enstaka nagg.

Keramik/Porslin

Monter 4

Kaffeservis Ryssland 1800-tal

Budhistorik (5 bud)
1654270
1 600
1651135
1650461
1650318
1643960

Slutpris SEK:
1 600
154 EUR, 175 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.