Gole, etsning av Karl XI, sent 1600-tal,

288274

KARL XI. Mezzotintetsnig, sent 1600-tal, utförd av holländaren Jacobus Gole. Ca 19x14 cm, ram 45x38 cm.

Texten under porträttet: Carolus XI. D. G. Sueciae Rex. Je suis issu de grand Gustave. Roy comme luy. Vaillant et braue. Den Dapperen Gustaaf Adolf een voorbeeld strekt, Aan Karel die fyn Geest, vool vuur voelt op gezvekt.
Fint avdrag.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Rum 6

Budhistorik (6 bud)
1653041
1 900
1652699
1 800
1652699
1 300
1646766
1646124
900

Slutpris SEK:
1 900
186 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.