Litografi föreställande Oscar II som ung prins

288268

OSCAR II. Oscar Sveriges och Norriges Arfvprins. Tonlitografi utförd av Oscar Cardon ca 1841-42. Lundquists förlag, tryckt hos Johan Cardon. Efter ett original av den danske konstnären Lars Hansen. Bildyta 44 x 32 cm, ram 65 x 48 cm.

Arvprinsen blev krönt Oscar II 1873.
I ram gjord av Lövhammar.

Ett par småskador i bildens nedre del.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Rum 5

Budhistorik (10 bud)
1653262
1653261
1653258
1653243
1653242
600

Slutpris SEK:
117 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.