Karta södra Sverige

288200

KARTA. LINNERHJELM, G. F. Landswägarne genom södra delen af Swerige. 1792. Graverad karta över södra Sverige, figurativ kartusch, vikbar, uppfodrad på vävca 62x48 cm, ramad,

Gustaf Fredrik Linnerhielm, född 1757, död 1819, var en svensk adelsman, godsägare och 1796-1819 Sveriges genom tiderna ende riksgeograf till vilket han utnämndes av Gustav IV Adolf.

Slitage, fläckar, skador

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Fack 18

Karta södra Sverige
Budhistorik (15 bud)
1650656
950
1650663
900
1650656
850
1650651
1650609
750

Slutpris SEK:
950
93 EUR, 109 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.