Einar Forseth teckningar Drottn Louise foto

288133

FORSETH, Einar (1892-1982): (5+1) Porträtt av prins Eugén och Drottning Louise samt Axel Fridell, signerade, varierande mått, FOTOGRAFI, signerat Louise 1952, oramade; 1 med påskrift "Erik Wettergren, Prins Eugen på auktion- Svensk-Franska galleriet"
Säljes till förmån för "Irma och Einar Forseths Kulturfond 1972"

Skador, fläckar

Konst, Teckningar

Monter 29

Budhistorik (9 bud)
1650266
700
1650211
650
1649561
600
1650210
550
1649561
500

Slutpris SEK:
700
70 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.