Gustaviansk karmstol

287797

KARMSTOL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Joseph Ruste (stolmakare i Stockholm 1772-1792/94), bemålad, dekor av fleuroner, klädsel i linne, övergkragade kannelerade ben, sitthöjd 41 cm,

Slitage och skador

Rum 2

Gustaviansk karmstol

Budhistorik (15 bud)
1646960
6 400
1641992
6 200
1641123
4 200
1641121
3 200
1641120

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.