Bochara Suzani broderi tidigt 1900-tal

287722

BOKHARA SUZANI BRODERI, tidigt 1900-tal, av en smal och två breda sammansydda våder, silkebroderi på linne, mittfältet med blommor och bladranka, bred bård med blom- och bladranka, 156x106 cm; fläckar, slitage och skador, senare uppfodring och frans
AN EARLY 20th CENTURY BOKHARA SUZANI EMBROIDERY, the natural ground embroidered with flowerheads and vines, 156x106 cm; stains, minor wear and holes, later lining and fringes

fläckar, slitage och skador, senare uppfodring och frans

Mattor/Textilier, Väggbonader

Monter 32

Budhistorik (25 bud)
1648318
9 000
1648312
8 800
1648310
8 600
1648309
8 400
1648308
8 200

Slutpris SEK:
9 000
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer