Vincent Schultz biblioteksur 1700-tal

287670

BIBLIOTEKSUR, senbarock, urtavla och verk sign Vincent Schultz Stockholm ( död före 1764), verkbottnar av mässing med graverad dekor, försilvrad sifferring med romerska siffror och datum, fodral i mörkbetsat trä, reliefdekor av förgylld mässing, höjd ca 44 cm

Renoverad och kompleterat (ombyggd gång), glas med sprickor, slitage

Ändringar/tillägg
Nyckel samt pendel finns att avhämta vid Utlämningen

Klockor/Ur

Kundcenter

Budhistorik (7 bud)
1638872
9 000
1638871
8 800
1638870
8 600
1638869
8 400
1635155
8 200

Slutpris SEK:
9 000
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer