Inro och netsuke Japan 1800-tal

287666

INRO med tillhörande NETSUKE, Japan, tidigt 1800-tal, trä resp valrossbete, fäste med bärnstenspärla, inro med skuren ornamenterad dekor, netsuke i form av 3 figurer vid tunnor, inro längd 9 cm netsukes höjd 3 cm

Smärre obetydligt slitage

Orientaliskt, Konsthantverk

Monter 25

Budhistorik (11 bud)
1642348
4 800
1640981
4 600
1640948
4 400
1640533
1 300
1640495

Slutpris SEK:
4 800
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer