Taklampa Simon Henningsen för Lyfa

287522

TAKLAMPA, "Tivoli", Simon Henningsen, Lyfa, Danmark 1960-tal, delvis lackerad metall i rött, blått och turkos, höjd 32 cm
HISTORIK: Lampan formgavs till restaurang Divan II på Tivoli i Köpenhamn, Danmark

Slitage

Belysning, Taklampor, Design

Rum 5

Budhistorik (12 bud)
1645326
1636031
2 800
1645149
2 800
1636031
2 600
1645096
2 400

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer