Taklampa Simon Henningsen för Lyfa

287522

TAKLAMPA, "Tivoli", Simon Henningsen, Lyfa, Danmark 1960-tal, delvis lackerad metall i rött, blått och turkos, höjd 32 cm
HISTORIK: Lampan formgavs till restaurang Divan II på Tivoli i Köpenhamn, Danmark

Slitage

Belysning, Taklampor, Design

Rum 5

Budhistorik (12 bud)
1645326
1636031
2 800
1645149
2 800
1636031
2 600
1645096
2 400

Slutpris SEK:
303 EUR, 359 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.