Brännvinskopp 1700-tal

287346

SUPKOPP, silver, 1700-tal, sannolikt Augsburg, oidentifierad mästarstämpel, åldersmannaranka, delvis förgylld med hänklar, ciselerad och punsad delvis hjärtformad dekor, diameter exklusive hänklar ca 10 cm, vikt ca 80 g

Förgyllning med slitage

Silver

Monter 20

Brännvinskopp 1700-tal

Budhistorik (37 bud)
1644456
14 500
1644448
14 000
1644442
13 500
1644445
13 500
1644442
13 000

Slutpris SEK:
14 500
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer