Brännvinskopp 1700-tal

287346

SUPKOPP, silver, 1700-tal, sannolikt Augsburg, oidentifierad mästarstämpel, åldersmannaranka, delvis förgylld med hänklar, ciselerad och punsad delvis hjärtformad dekor, diameter exklusive hänklar ca 10 cm, vikt ca 80 g

Förgyllning med slitage

Silver

Monter 20

Brännvinskopp 1700-tal

Budhistorik (37 bud)
1644456
14 500
1644448
14 000
1644442
13 500
1644445
13 500
1644442
13 000

Slutpris SEK:
14 500
1 460 EUR, 1 659 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.