Bestick 1700-tal

287301

BESTICK, silver, 1700-tal, ostämplade, pistolskaft, bestående av: 8+1 matknivar med förgyllda blad i järn varav 8 märkta "ABBA", längd ca 23, 8 gafflar med förgyllda tenar (2) i järn, längd 18,5, 9 knivar med förgyllda blad i järn, längd ca 21 cm, 10 gafflar med förgyllda tenar (3) i järn, längd ca 17 cm,
medföljer kniv i pläter med förgyllt blad i järn, längd ca 21,5, gaffel i pläter med förgyllda tenar (3) i järn, längd ca 19 cm

Skador förekommer, skaft med fyllning, delvis kompletterade samt förgyllning sannolikt senare, en kniv med lagning

Silver, Silverbestick

Monter 19

Bestick 1700-tal

Budhistorik (4 bud)

1642378
5 800
1633835
5 600
1632405
1632235

Slutpris SEK:
5 800
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer