Bestick 1700-tal

287301

BESTICK, silver, 1700-tal, ostämplade, pistolskaft, bestående av: 8+1 matknivar med förgyllda blad i järn varav 8 märkta "ABBA", längd ca 23, 8 gafflar med förgyllda tenar (2) i järn, längd 18,5, 9 knivar med förgyllda blad i järn, längd ca 21 cm, 10 gafflar med förgyllda tenar (3) i järn, längd ca 17 cm,
medföljer kniv i pläter med förgyllt blad i järn, längd ca 21,5, gaffel i pläter med förgyllda tenar (3) i järn, längd ca 19 cm

Skador förekommer, skaft med fyllning, delvis kompletterade samt förgyllning sannolikt senare, en kniv med lagning

Silver, Silverbestick

Monter 19

Bestick 1700-tal

Budhistorik (4 bud)

1642378
5 800
1633835
5 600
1632405
1632235

Slutpris SEK:
5 800
584 EUR, 664 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.