Otto Holmström oljemålning

287281

HOLMSTRÖM, Otto (1866-1915): Motiv från Visby, signerad Otto Holmström, olja på duk, 67x54 cm
HISTORIK: Otto Holmström tillhörde de mer legendariska gestalterna i den kamratkrets på Valand under de sista åren av 1880-talet som även omfattade namn som Albert Engström, Olof Sager-Nelson och Fritz Lindström. (Svenskt Konstnärslexikon, Allhems förlag)

Rum 11

Otto Holmström oljemålning

Budhistorik (12 bud)
1642518
2 400
1642470
1642470
1642058
1 900
1641211
1 800

Slutpris SEK:
2 400
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer