Otto Holmström oljemålning

287281

HOLMSTRÖM, Otto (1866-1915): Motiv från Visby, signerad Otto Holmström, olja på duk, 67x54 cm
HISTORIK: Otto Holmström tillhörde de mer legendariska gestalterna i den kamratkrets på Valand under de sista åren av 1880-talet som även omfattade namn som Albert Engström, Olof Sager-Nelson och Fritz Lindström. (Svenskt Konstnärslexikon, Allhems förlag)

Rum 11

Otto Holmström oljemålning

Budhistorik (12 bud)
1642518
2 400
1642470
1642470
1642058
1 900
1641211
1 800

Slutpris SEK:
2 400
234 EUR, 274 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.