Sven Rydén blandteknik

287156

RYDÉN, Sven (född 1925):Landskap med träd, signerad och daterad 89, blandteknik, 57x76 cm
HISTORIK: Sven Rydén är född och uppvuxen i Bollnäs och utbildades vid Beckmans reklamskola i Stockholm 1946-48. 1951 knöts han till Svenska Dagbladet som frilanstecknare. Under sina 40 år på Svenska Dagbladet blev Sven Rydén en av tidningens mest välkända medarbetare, som porträttör och i de egna texter han emellanåt skrev på Marginalsidan.

ramen något lös

Fack 12

Sven Rydén blandteknik

Budhistorik (4 bud)

1641529
450
1640563
1638523
1633733

Slutpris SEK:
450
45 EUR, 54 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.