Sven Rydén blandteknik

287156

RYDÉN, Sven (född 1925):Landskap med träd, signerad och daterad 89, blandteknik, 57x76 cm
HISTORIK: Sven Rydén är född och uppvuxen i Bollnäs och utbildades vid Beckmans reklamskola i Stockholm 1946-48. 1951 knöts han till Svenska Dagbladet som frilanstecknare. Under sina 40 år på Svenska Dagbladet blev Sven Rydén en av tidningens mest välkända medarbetare, som porträttör och i de egna texter han emellanåt skrev på Marginalsidan.

ramen något lös

Fack 12

Sven Rydén blandteknik

Budhistorik (4 bud)

1641529
450
1640563
1638523
1633733

Slutpris SEK:
450
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer