Apostlaskedar silver

287076

APOSTLASKEDAR, 3 st, silver, 17/1800-tal, sannolikt Tyskland, dekor av apostlar, stämpelmärkta S: Petrus, S: Simon, S: Tomas, avslut med kerubansikten, skedblad med graverad dekor av bl a rocailler, delvis brännförgylld dekor, skaftens frånsida stämplade A1201A, längd ca 22 cm, vikt ca 240 g

Förgyllning med smärre slitage, ursprungligen ett set om 13 st

Silver, Övriga silverföremål

Kundcenter

Apostlaskedar silver

Budhistorik (12 bud)
1640963
5 000
1640961
4 600
1640959
4 200
1640955
3 400
1640904
3 200

Slutpris SEK:
5 000
489 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.